Nissan Primera 1/28, vlastní model

Rozpracované modely z papíru

Nissan Primera 1/28, vlastní model

Příspěvekod DORIS » 06 led 2009, 09:43

Ahojte,
postupně zde vložím report a fotodokumentaci, jak jsem tento model stavěla. Jedná se o papírák s úpravami karoserie pomocí tmelu a broušení. Model má detailně zpracovaný interiér, motorový prostor i podvozek. Oproti přeloze má drobné proporcionální úpravy( např.větší kola) pro dosažení efektního vzhledu.
Obrázek
Použité materiály a pomůcky:
- papíry různe tloušťky včetně matného fotopapíru (gramáž 150 a 200)
- křídový papír (hladký a lesklý povrch jako mají třeba listy v kalendářích nebo čelní stránky reklamních katalogů apod.)
- samolepící fólie (klasické lesklé, matné, zrcadlová, imitace koženky a semišové)
- čiré pevnější fólie pro imitaci oken
- lepidla (Herkules, sekundové lepidlo)
- barvy (vodou ředitelné Tamiya, akryly ve spreji a autolak - Motip)
- plnící tmel ve spreji
- vodní smirek 2000 a 1500
- leštící pasta 3M (Finesse-it)
- nářadí (nůžky, pinzeta apod.)
Obrázek
Naposledy upravil DORIS dne 11 led 2009, 18:53, celkově upraveno 1
DORIS
Člen scalecars

Re: Nissan Primera 1/28, vlastní model

Příspěvekod DORIS » 06 led 2009, 09:55

1. Tvroba dílů karoserie
U tohoto modelu jsem vycházela z fotografií skutečného auta. Vytištěné fotografie (vždy záběry z kolmého úhlu pro minimalizaci zkreslení) jsem upravila a vytvořila základní díly karoserie. V zaobleních se díly "natáhly" aby zůstaly zachovány proporce auta dle skutečnosti. Karoserie se tvořila postupným nalepováním - vrstvením jednotlivých částí na sebe. Vždy před nalepením další vrstvy se karoserie přestříkala plničem a přebrousila. Zejména zaoblená místa a hrany. jako poslední finální vrstvu jsem použila hladký křídový papír a tento se po nástřiku plniče a přebroušení hran nastříkal metalickým pigmentem a lakem - použila jsem lak od MOTIPU i metalízu identickou s tou, co je na opravdovém autě.

S postupem i fotodokumentací budu nadále pokračovat později, rozsah tohoto vlákna mi zabere více času, takže prosím o strpení . ;)
DORIS
Člen scalecars

Příspěvekod Recaro » 06 led 2009, 10:10

Vaaaa tak to je teda huste. Uz som zvedavi na dalsie upy.Podla toho co uvadzas v pouzitich pomockach a materialoch pouzivas to co sa pouziva aj na kov a plast. Osobne som nevedel ze sa aj pri papierovich modeloch pouziva nieco ako TMEL alebo dokonca plnic. Neskusala si robit aj nejaky plast. model ? S tvojou zrucnostou by to bola urcite riadna pekcka.

Obdivujem modelarov co robia s papierom :thumbup2: .
VW Touareg - 100% nevisiel tak ako som chcel :(
Chopper Bone Daddy 1/12 - 100%
Recaro
1:72

Příspěvekod DORIS » 06 led 2009, 10:21

Ano plasťáky dělám též, viz moje fotky v jiných větvích DF. 8-) K papíru mám ale blíž, jednak cenově a taky kreativita u papíráků je pro mne rozmanitější, protože plastové odlitky mají daný tvar a velikost, což se u papíru může měnit a hlavně pokud si nějaký dílek poškodím, tak u papíráku není problém ho vyrobit znovu. Bohužel z papíru je velmi náročné dosáhnout alespoň z části tak dokonalého a uhlazeného tvaru, jaký mají modely z plastu či kovu a hlavně je to náročné na čas. Nedělám z papíru klasické vystřihovánky, jako bývají třeba v časopise ABC, ale snažím se dosáhnout realističtějšího vzhledu modelů, takže je upravuji pomocí dalších materiálů.
DORIS
Člen scalecars

Příspěvekod DORIS » 06 led 2009, 17:47

Pokračování 1. části
Obrázek
Takto vypadá samotný začátek stavby papírového modelu. Pomocí technických nákresů, fotografíí a počítače si vytvořím díly, které se přesně vystřihnou/vyříznou a vytvarují.
Obrázek
Základ karoserie
Jednotlivé díly se k sobě slepily pomocí chlopní ze snadno tvarovatelného papíru. Klasickým ohýbáním - pokud by tyto chlopně byly součastí dílů, by nebylo možné dosáhnout tak přesných a ostrých spojů v hranách. Před nástřikem plniče se celý blok karoserie impregnoval speciálním lakem, aby byl papír odolný vůči vlhkosti a celkově se zpevnil.
Obrázek
První vrstva plniče
Blok karoserie se po slepení nastříkal základní plnící barvou. Ta odhalí drobné nerovnosti a zacelí případné spáry ve spojích. Po vytvrdnutí a přebroušení smirkem se nalepuje další vrstva papírových dílů, které se vrství postupně na sebe:
Obrázek
DORIS
Člen scalecars

Příspěvekod DORIS » 06 led 2009, 17:49

Vrstvení jednotlivých části karoserie
Postupně se nalepují jednotlivé díly, které dávají karoserii lépe zaoblený tvar a plastičnost. Hrany a místa spojů se nechají nasáknout rafinovaně namíchaným lakem s lepidlem a po vytvrdnutí se zabrousí. Pro vrstvení používám různé druhy papírů. Proto ve finále model nevypadá jako papírový, což je účelem.
Karoserie musí být po slepení a navrstvení papírů dokonale přesná a rovná, když se postaví na hladkou rovnou podložku. Kromě toho musí procentuálně zcela odpovídat proporcím dle opravdového auta. Vyzkoušela jsem to mimo jiné i na zádi karoserie, kde jsem vsadila část se světly a proliskem registrační značky z fotky skutečného auta. Výsledek byl stoprocentní, takže s radostí mohu dál....
Obrázek
Další vrstva plniče na karoserii
Pomalu ale jistě to získává očekávaný tvar a hladkost
Obrázek
Před broušením
Dokud se na povrchu nebo spojích objevují nerovnosti či vady, musí se postup opatkovat, vždy 1-2 tenké vrstvy plniče se po vytvrdnutí opatrně přebrousí jemným vodním smirkem.
Obrázek
Poslední nastříkaná vrstva a přebroušení
Nyní jsou již osazené i otěrové lišty a některé detaily. Spoje i plášť karoserie jsou již dokonalé bez nerovností.
Obrázek
DORIS
Člen scalecars

Příspěvekod DORIS » 06 led 2009, 17:50

Před lakováním
Za chvíli matnou šeď základového nástřiku zakryje perleťová metalíza a lesklý lak.
Obrázek
Nalakováno
Barva modelu přesně odpovídá té, která zdobí skutečné auto. Během dvanácti hodin dostatečně vytvrdne a budu mohla pokračovat dál v práci. Celkově se nanášejí 3-4 tenké vrstvy lesklého bezbarvého laku.
Obrázek
Víko kapoty
Protože se bude otevírat, bylo lakováno zvlášť i ze spodní strany
DORIS
Člen scalecars

Příspěvekod Michal71717 » 06 led 2009, 17:56

co taklhe ty díly místo z papíru udělaz plastových destiček?
Michal71717
Administrátor

Příspěvekod DORIS » 06 led 2009, 18:04

Hmm, tak toto mne nenapadlo a ani takovou vymoženost neznám. :oops: Máš prosím bližší info o této technologii?
DORIS
Člen scalecars

Příspěvekod Michal71717 » 06 led 2009, 18:24

vymoženost jak se to veme, já jsem zkoušel poskládat model nahrubo z papíru aby prostě měl tvar, pak to překreslit na plastové destičky v mém případě bezpečnostní tabulky, pak jsem vystřihnul a pomoci tepla ohybal a tvaroval

a podle toho jak ti to jde z papíru by to mohlo být zajímavé i z toho plastu
Michal71717
Administrátor

Příspěvekod Recaro » 06 led 2009, 19:36

Michal71717 píše:vymoženost jak se to veme, já jsem zkoušel poskládat model nahrubo z papíru aby prostě měl tvar, pak to překreslit na plastové destičky v mém případě bezpečnostní tabulky, pak jsem vystřihnul a pomoci tepla ohybal a tvaroval
a podle toho jak ti to jde z papíru by to mohlo být zajímavé i z toho plastu

Toto iste napadlo aj mna ze by sa to dalo podobne vyrobit aj s dosticiek. Treba skusit mozno to niekomu pojde.
Recaro

Příspěvekod Michal71717 » 06 led 2009, 19:37

recaro, na předchozím fóru jsem to dělal já, mám tak udělanou fabii ale byl to můj první model takže ne moc velká kvalita a o felici, která na tom byla o hodně líp jsem přišel
Michal71717
Administrátor

Příspěvekod group b » 06 led 2009, 20:34

parádní návod, vlež sem, nebo mi pošli přes SZ nějaký technický detaily - co je to za lak, řčím to impregnuješ, jaký plnič, a čím to lepíš atd. To abych mohl taky začít s papírem :cry:
http://modely-32.webgarden.cz/ - stránky o mých modelech + odkazy na všechny mé ostatní www
group b
Člen scalecars

Příspěvekod bluečko » 06 led 2009, 21:03

tak tohle je mazec z papiru udelat tam perfektni modelnejvic me překvapilo že to lakuješ :?
jde o to se jen pořádně natáhnout
Obrázek
bluečko
1:18

Příspěvekod DORIS » 07 led 2009, 00:05

Ty plastové destičky jsem zatím nezkoušela, no může to být zajímavé. Někdy to prubnu. Díky za tip.
Jsem mimo jiné registrována i na stránkách papírových modelářů, kde by se naopak neměl používat jiný matroš, než papír a protože třeba pro povrchové úpravy používám fólie, nemohla bych takové modely ani přihlásit do papíráckých soutěží. Pro mne je však přednější ztvárnit model způsobem, aby vypadal co nejskutečněji a nepřipomínal klasickou vystřihovánku, jako byly třeba modely z ABC aj. Takže tuto možnost ráda vyzkouším a pokud se mi osvědčí, budu pak stavět modely z kombinovaných materiálů.
K těm lakům a lepidlům:
Plnič, metalický pigment a vrchní lak používám především od Motipu, jsou to výrobky pro autolakýrníky a třeba metalízu si nechávám míchat přímo u lakýrníka dle kódu odstínu barvy. Plnič je klasický šedý akrylový podklad, který se stříká pro korekci nerovností a vad. Je to rychloschnoucí tmel ve spreji a po vytvrdnutí se přebrušuje vodním smirkem. Pro impregnaci hran papíráků používám jednak lepidlo(Herkules) smíchané s vodou ředitelným lakem (Tamiya), poměr cca 1:1,a kompletní impregnaci základu karoserie jsem provedla akrylovým lakem Motip. Jedná se jen o jemný nástřik laku, kterým pokryji celý model i zevnitř před aplikací plniče. Papír se tak stává odolnější vůči vlhkosti a ani po létech se nedeformuje působením vzdušné vlhkosti.Navíc modely složené z více vrstev papíru a naimpregnované lakem i plničem jsou dost pevné. Při stříkání akrylových laků si práci hodně usnadním fénem, zahříváním to jde mnohem lépe nanášet bez stékání a rychle to zasychá.
Sekundové lepidlo používám klasické, hodně se mi ale osvědčil třeba Bison. Nové vrstvy papíru na lakované plochy lepím právě sekundovým lepidlem.
DORIS
Člen scalecars

Příspěvekod group b » 07 led 2009, 00:15

super seznam materiálů. Já měl takový nápad, slepit model z papíru, stříknout to lakem a pak přetřít laminátovou pryskyřicí.Jen nevím, jeslti by mi to nestékalo, schne to dost dlouho. :shifty:
http://modely-32.webgarden.cz/ - stránky o mých modelech + odkazy na všechny mé ostatní www
group b
Člen scalecars

Příspěvekod DORIS » 07 led 2009, 00:28

Hmm, to nevím, no jde taky o to, aby byl povrch krásně hladký. Toho třeba umím docílit použitím křídového papíru.
DORIS
Člen scalecars

Příspěvekod DORIS » 08 led 2009, 16:38

Část 2.: Detailování karoserie
Obrázek
Osazování světel
Při tomto modelu byl nezbytností digitální fotoaparát, jímž jsem si nafotila některé součásti reálného auta a na PC je upravila. U větších modelů jsou světla většinou propracovanější, kdy pod čirým krytem je zrcadlová parabola, jako v reálu. Zde bylo však třeba od tohoto prvku upustit, pro zajištění pevnosti předního rámu. Později po dokončení modelu jsem oba přední světlomety vyměnila ze reálnější a hezčí.
Obrázek
Zadní světla
Na opravdovém autě jsou dost zaoblené, takže na modelu jsem je skládala z několiká drobných částí jako mozaiku.
Obrázek
Těsnění a lemy kolem oken i dveří
Vše je plastické jako v reálu, několik desetin mm široké pásky z černé fólie se opatrně nalepovaly na určná místa karoserie. Nakonec přišel na řadu i plastový kryt pod čelním sklem, kde jsou mřížky pro nasávání vzduchu do ventilace.
Obrázek
Pohled shora
Za chvíli se budou vsazovat okna. Je to velmi náročná práce na čistotu a opatrnost. Sebemenší přesah lepidla by dané okno trvale znehodnotil. Skla vyrábím z pevnějších fólií.
Obrázek
Příprava pro vlepení oken
Vnitřní části sloupků a okolí oken bylo zabarveno černou matnou barnou na syntetické bázi, aby během lepení nedošlo k průsaku řídkého lepidla do nežádoucích části v karoserii. Navíc tento černý podklad poslouží i k vizuálnímu vylepšení finálního vzhledu interiéru.
Obrázek
Zaskleno
Na zadním okně jsou patrné pásky pro rozmrazování skla vytvořené ostřím špičky kružítka. Je nutné je přesně narýhovat z vnitřní strany před vlepením.
Obrázek
Zaskleno II.
Nyní se bude pracovat na interiéru.
DORIS
Člen scalecars

Příspěvekod group b » 08 led 2009, 22:33

tak to je teda brutus :cry: k nalepování oken. Co takhle zkusit tenkou oboustranku ?
group b
Člen scalecars

Příspěvekod DORIS » 09 led 2009, 00:04

Hmm, i to by možná šlo, ale obě lepené plochy by musely být kvůli dokonalé adhezi velmi hladké, což vnitřek papírové karoserie až tak není(smítka v barvě, nerovnost struktury papíru aj.). Trochu bych se zde bála protlačení fólií dovnitř modelu, kdyby samolepka povolila. Mám na vlepování okýnek osvědčenou techniku - a to přiložit přesně vystřižené fólie na místo určení a pak po obvodu bodově v malých dávkách aplikovat kvalitní (nějaké značkové) sekundové lepidlo. Používám na to špičaté párátko. Přesah fólií je vždy o něco větší, než otvory pro okna. Malé množství naneseného lepidla sice nepatrně zateče pod fólií, ale při trošce praxe a cviku ho lze nanášet tak akorát, aby nezatékalo dál a neznehodnotilo okýnka. Ty nanesené kapičky lepidla zároveň hned roztírám po části hrany fólie, aby lepidlo podtékalo optimálně a taky aby to bylo přilepené rovnoměrně a celoplošně. Toto je například velmi důležité při vlepování fólií do oken modelů autobusů, aby se neuvolnily a časem nezdeformovaly či dokonce neprotlačily dovnitř. Tam ta plocha pro nalepení mezi sloupky je velmi malá a fólie vlastně drží i tvar prosklené části autobusu.Toto je už ale jiné téma, které zde mohu v budoucnu podrobněji rozepsat. :)
DORIS
Člen scalecars

Příspěvekod DORIS » 09 led 2009, 14:16

Část 3. Interiér
Obrázek

Obrázek
Zadní sedadla a plato
První díly z interiéru. Povrch sedadel a dalších částí byl polepen semišovou fólií různých barev
Obrázek
Výplně dveří
Vnější část je polepena fólií v imitaci koženky, vnitřní naopak semišem shodným s tím, co je na sedadlech. Plastické loketní opěrky a cca 3mm velké chromované kliky dveří jsou samozřejmostí.
Obrázek
Strop
Obložení stropní výplně všemi prvky jako u reálného auta. Jsou již obloženy i vnitřní částí sloupků.
Naposledy upravil DORIS dne 03 úno 2009, 13:37, celkově upraveno 1
DORIS
Člen scalecars

Příspěvekod DORIS » 09 led 2009, 14:27

Palubní deska - jeden z nejnáročnějších dílů pro tvarování
Obrázek
Povrch zdobí fólie v imitaci koženky. Některé části palubovky jsou stejně jako u reálného auta obloženy titanovým dekorem. Pro plastický efekt jsou některé části opětovně vrstveny na sebe. O velikosti těchto dílků svědčí přiložené měřidlo.
Obrázek
Výroba volantu
Věnec volantu je jedním z mála dílků, jež nejsou z papíru. Izolovaný drátek dokonale stočený do kruhu se po slepení a drobné retuši vyplnil střením dílem volantu, jež je stejně jako palubovka obložený černou koženkou. Nakonec se dozdobil ještě logem automobilky.
5cm
Obrázek
5cm je šířka palubní desky. :mrgreen: U volantu přibyly ještě páčky pro ovládání stěračů a světel /blinkrů. Chybí už jen pedály
Obrázek
Detailování středové konzoly
Řadička, ruční brzda, loketní opěrka a všechny spínače se osadily na své místo. Většina dílů je vytvořená na PC úpravou z fotek reálného auta.
Obrázek
Přední sedadla
Po správném vytvarování se sedadla polepila semišem.
Obrázek
Přední sedadla II.
Ještě jedna opěrka hlavy a je to.
Dokončený interiér se vsadil do auta a utěsnil proti nečistotám:
Obrázek Obrázek
DORIS
Člen scalecars

Příspěvekod Recaro » 09 led 2009, 18:11

:scared: :drool: To je ina parada. Je to fakt huste. Chcem sa spýtať kde sa daju zohnat tie Folie ( semišové atď. ) ktore pouzivas v interieri na calunenie ? to by sa mohlo hodit aj do normalnych modelov. Urcite to bude zaujimat aj iných tu prítomných co by to vyuzili na vytvorenie interieru.

:oops: DIKI .
Recaro

Příspěvekod group b » 09 led 2009, 22:19

tak na to čumím čím dál tím nechápavěji a začínám si myslet, že vůbec nic neumím :oops: jo ty folie by se šikly.
group b
Člen scalecars

Příspěvekod Michal71717 » 09 led 2009, 22:24

zajímalo by mě jak si vytvořila 3D pohled např. na budíkách??? Je to jak reálné auto a to že je z papíru bych ani ve snu neřekl
Michal71717
Administrátor

Další

REKLAMA

Zpět na Papírové modely